۰

تفاوت بین استرس و اضطراب

اضطراب ترس و دلشوره نسبت به اتفاقی در آینده است ولی استرس فشار ناشی از تغییر محیط و تلاش برای سازگاری می باشد.

اضطراب ترس و دلهره‌ای است نسبت به اتفاقی که می‌خواهد در آینده رخ دهد. یعنی افراد یک نوع پیش بینی منفی ناشی از تفکرات غیرمنطقی نسبت به آن کاری دارند که قرار است در آینده انجام دهند. که معمولا ناشی از عدم خودکفایتی و عدم خودباوری نسبت به توانمندی‌های خود می‌باشد. افراد احساس می‌کنند که نمی‌توانند از پس آن کار برآیند و همین تفکرات ناسازگار موجب اختلال در عملکرد فرد می‌شود.

مثلا فردی که قرار است در یک همایش بزرگی کنفرانس بدهد، دلشوره‌ای ناشی از ناتوانی در ارائه کنفرانس دارد. یا فردی که کنکور دارد، می‌ترسد که آزمون سخت باشد و قبول نشود. یا کسی که مسابقه فوتبال دارد و ترس از شکست دارد.

ولی استرس یک نوع تنش و فشاری است که در نتیجه یک تغییر صورت گرفته است و فرد هنوز نتوانسته با محیط سازگاری پیدا کند. استرس نتیجه تغییر می‌باشد مثل اینکه کسی از خانه‌اش مهاجرت کرده و هنوز خانه جدیدی نساخته یا پیدا نکرده و خانه قبلی هم تخریب شده است. به اصطلاح «یک پا در هواست».

مثال: کسی که پدرش از کار بیکار شده است، کسی که نوزداش متولد شده است، کسی که ازدواج کرده است، کسی که کنکور قبول شده و باید از خانواده‌اش جدا شود و به استان دیگری برود، کسی که می‌خواهد به سربازی برود، کسی که پدرش فوت کرده باشد.

وجه اشتراک همه این موارد تغییر در زندگی می‌باشد، حال چه تغییر مثبت و چه منفی!

پس اضطراب ترس و دلشوره نسبت به اتفاقی در آینده است ولی استرس فشار ناشی از تغییر محیط و تلاش برای سازگاری می‌باشد.

 

شما از اضطراب رنج می برید یا استرس؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *